Aļaskas malamuts

Citi vārdi: Malamute
Izcelsmes valsts: ASV
Izcelsme

Ziemeļrietumu Aļaska, inuītu cilts malamuti izveidoja suņu šķirni smagi piekrauto nartu vilkšanai ekstrēmos laika apstākļos un vienlaikus palīgu medībās. Šķirne tika radīta līdztekus citam arktisko suņu šķirnēm – samojediem, labradoriem, Sibīrijas haskijam un Grenlandes sunim. Tomēr malamutu suns nav radīts ātrumam, bet gan spēkam un viņa masīvais augums ir tam vislabākais apliecinājums. Pastāv uzskats, ka malamuti ir atstājuši ārpus telts piesietas kuces, lai tās sapārotos ar savvaļas vilkiem. Tomēr Aļaskas malamuts nav vilka jauktenis un jebkura selekcionēšana šajā virziena ir loti nevēlama. Lai ari ASV šķirne līdz pat 1935. gadam netika oficiāli atzīta, tiek pieņemts, ka tieši Aļaskas malamuts tika izmantots Perija, Kuka un Berda polārajās ekspedīcijās. Zelta drudža ēras laika tika veiktas zināmas izmaiņas šķirnes selekcionēšanas rutīna, jo parādījās vajadzība pēc ātrākiem arktiskajiem suņiem, tomēr šķirnes entuziasti izdarīja visu, kas viņu spēkos, lai saglabātu sākotnējo šķirnes genofondu.
Aļaskas malamuts ir auguma liels, pamatīgs suns ar biezu, ūdensnecaurlaidīgu apmatojumu melna, pelēka vai ruda pamatojuma pamattoni ar atsevišķiem īpatnējas formas baltiem laukumiem. Daudzējādi Aļaskas malamuts vizuāli atgādina savu attālo radinieku vilku. Tomēr Aļaskas malamuts ir 100% mājas suns un nav vilka jauktenis.
Krāsa
Apmatojuma krasas ir vilku pelēka, melna, sabulādas krasa un ruda – visi pamattoni ar baltiem laukumiem, kuri parasti parādās uz sejas, kājām, pēdām un vēdera. Ir redzams ari balts punkts vai svītra uz pieres un kakla.
Izmēra kategorija
Liels
Apmatojuma garums
Īss/Vidējs
Paredzamais dzīves ilgums
Milzu suni nedzīvo tik ilgi ka mazo šķirņu pārstāvji. Vidējais mūža ilgums ir 10 gadi.
Vidējais metiena lielums
Vidējais kucēnu skaits metiena ir 6 – 7 kucēni.
Svara/Augstuma amplitūda
Skausta augstums sunim svārstās starp 64 un 71 cm un kucei – starp 58 un 66 cm. Abu dzimumu suni sver 38 – 56 kg. 
AUGSTUMSMINIMĀLAISMAKSIMĀLAIS
Kuce5866
Suns6471
 
SVARSMINIMĀLAISMAKSIMĀLAIS
Kuce3856
Suns3856

Saslimšanas
Šī ir spēcīga un dabiski veidojusies šķirne, tas nopietnākā veselības problēma ir gūžas displāzija. Aļaskas malamuts ir disponēts ari uz vara un cinka trūkumu organisma.
Kopīgās saslimšanas
Kauli (augšanas posma) - Gūžas  displāzija, Endokrīna sistēma - Hipotireoze, Endokrīna sistēma - Pundurslimība,

Velkot kamanas, sunim jādod pastiprinātas barības devas, jo tā ir krietna papildus slodze. Ja suns tiek turēts tikai ka mājdzīvnieks, piemērota būs normatīva dieta. Ņemot vērā, ka šī ir milzu suņu šķirne, Jums jāizvēlas īpaši šim šķirnēm paredzēta barība. Tā palīdzēs izvairīties no locītavu un kaulu problēmām, kas kopuma raksturīgas milzu šķirnēm.
Vidējā kucēna cena
Ls 500-800
Citi izdevumi
Kucēna izmaksas veidos Ls 750 – 800. Šī summa gan vairāk ir vienreizējs ieguldījums, bez kuras jums jāreiķinās pamatā ar barošanas izmaksām. Aļaskas malamuts ir loti norūdīta un izturīga suņu šķirne, tādēļ veterinārārsta izmaksas nebūs lielas.
Ārēji atgādinot vilku, daudziem cilvēkiem Aļaskas malamuts atstāj iespaidu ka labs sargsuns. Taču nekas nevar būt tālāk no patiesības! Viņš ir ārkārtīgi draudzīgs suns, kam raksturīga izcila pieķeršanās pat pilnīgi svešiem cilvēkiem un viņš ļoti reti rej! Viņš ir uzticīgs un dižciltīgs suns, taču var izpaust ari dominējošu uzvedību par sava dzimuma suņiem. Viņš labi saprotas ar bērniem, tomēr viņu attiecības visu laiku jāpatur pieaugušo uzraudzība. Lai ari viņam raksturīgs maigums, Aļaskas malamutam tomēr jau no kucēna gadiem jāapgūst, cik trausls un ievainojams ir cilvēkbērns, lai izslēgtu jebkurus nelaimes gadījumus. Ja viņš tiek iepazīstināti ar citiem mājdzīvniekiem jau agra vecuma, savstarpējas attiecības bus labas. Tā ka šis šķirnes suni ir raduši vilkt kamanas bara, ja atstāsiet viņu vienu, suns var ierauties sevi un kļūt depresīvs, ka ari radīt citas uzvedības problēmas. Saimniekam jāzina, ka sunim laiku pa laikam jāatļauj gaudot un kārpīt zemi, tādēļ ir svarīgi piemeklēt pareizāko laiku un vietu abām aktivitātēm. Daži selekcionāri apgalvo, ka Aļaskas malamutam ir spēcīgi izteikts alu rakšanas instinkts un brīdina par viņa tendenci izrakņāt atkritumu tvertnes. Nepieredzējušām saimniekam šī suņu šķirne nav ieteicama.
Saprātīgums
Tā kā malamutu suns ir valdonīgs, īpaši attiecībā uz sava dzimuma īpatniem, ir loti svarīgi, lai suns tiktu maksimāli socializēts, pirms atļaut viņam uzsākt rotaļas suņu laukuma ar citiem dzīvniekiem. Aļaskas malamutam nepieciešams pārliecināts saimnieks, kas var uzņemties „pajūga vadītāja” lomu un dresēs suni ar laipnu noteiktību. Lai ari Aļaskas malamuts nekad  neatbildēs uz komandām zibens ātruma, viņu var iemācīt būt paklausīgam un prasmīgi izpildīt prasīto.
Enerģijas līmenis
Augsts
Riešanas tendence
Zema
Nepieciešamība pēc fiziskajām aktivitātēm
60-80 minūtes - Neraugoties uz to, ka šī šķirne ir piemērojusies dzīvei ģimenē, saimniekam ir jāatrod vismaz stunda diena fiziski aktīvām un intensīvam nodarbībām. Daži saimnieki apvienojas klubos, kuros viņu mīluļi sacenšas kamanu vilkšanā, tā dodot malamutam iespēju pa pilnam izskrieties un izārdīties. Ir jāņem vērā, ka Aļaskas malamutam ir iedzimta tendence skriet, tādēļ viņam nevainojami jāapgūst paklausīšanas atsaukšanas komandai, pirms pastaigas laika viņu atlaist no pavadas.
Spējas un gatavība aizsargāt saimnieku
Zemas
Piemērots kā sargsuns
Vāji
Piemērotība bērniem
Vidēja
Piemērots pārvadāšanai
Vāji
Spēja palikt vienatnē
Zema
Agresijas līmenis
Vidējs
Saderība ar citiem dzīvniekiem
Vidēja
Suns ik dienas būtu jāsukā 5 minūtes. Apmatojums tiek mainīts reizi gada, kad intensīvi izkrīt liekā spalva , savukārt kucēm tās meklēšanās sezonu laika divreiz gadā. Unikāla Aļaskas malamuta iezīme ir tipiskas suņu smakas trūkums, tādēļ šai šķirnei nav nepieciešama bieža vannošanas.

Kopšanas prasības
Katru dienu
Apmatojuma izkrišana
Izteikta
Izstādes raksturojums
Šis suns ir spēcīgs, ar lieliski attīstītu kaulu sistēmu. Galva ir plata, jo īpaši starp ausim un starp tumšajam, dimanta formas acīm ir redzama neliela, bet noteikta grumba. Melns degunam tiek dota priekšroka, taču gaišāki apmatojuma toņi ir pieļaujami ari brūns vai svītraini balts. Zobi ir lieli un veido šķēres veida sakodienu. Trīsstūrveida ausis bez apaļotiem galiem ir vidēja lieluma, bet proporcionāli mazas attiecībā pret galvu. Tas ir novietotas plati paura daļas ārmala gandrīz viena līnijā ar acu augšējo stūri. Spēcīgs un vidēji izliekts kakls pariet pamatīgā krūškurvī, kam vajadzētu atrasties puse no skausta augstuma. Ķermenis ir kompakts, tomēr elegants atstāj iespaidu, tāpēc ka ķermeņa garums ir nedaudz lielāks par skausta augstumu. Līdz gūžām ved neliels slīpums un krusti ir vidēja garuma un krietni muskuļoti. Aste turpina muguras līniju, tomēr nav ne cieši piekļauta mugurai, ne ari turas atstatu ka lapsai. Plecu slīpums ir pavisam neliels, tad tie plūstoši pariet priekškājās ar masīvu kaulu struktūru. Kājas beidzas ar lielam pēdām ar cieši novietotiem nagiem un loti bieziem, raupjiem spilventiņiem. Vispārējais iespaids ir tāds, ka kājas šķiet superizturīgas un veselīgas. Aļaskas malamuts pauž efektivitāti un nenogurstošu ātrumu, kas savienots ar iespaidīgu dzinējspēku. Ārējais apmatojums ir biezs un raupjš, kamēr pavilna – mīksta un taukaina. Tauku izolējošais slānis zem ādas var sasniegt pat 5 cm biezumu! Izstādei pieņemamas krasas ir vilka pelēka, melna, sabulādas krasa un ruda, visas kombinācijas ar baltiem plankumiem, kuri var atrasties gan uz galvas, gan uz kājām un pēdām, gan ari uz vēdera. Tāpat ir pieļaujama ari balta svītra vai punkts uz galvas vai kakla. Baltas krasas klātbūtne uz muguras nav pieļaujama. Vienīgais atzītais apmatojuma vienkrāsas tonis ir baltais.
Šķirnes grupas apraksts
Aļaskas malamuts pieder darba suņu grupai un tiek izmantots kamanu vilkšanai, kamanu sacensībam, ka cīņas suns un cilvēka kompanjons.
Šķirnes grupa
Darba